Wskaźnik bessy w USA?

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 19:24

Ten wpis jest poniekąd dodatkiem do serii z cyklu „Czy hossa na Wall Street się skończy?”.

Wszystkie wpisy na ten temat dostępne są pod linkiem: http://www.danielkostecki.pl/2015/08/25/czy-hossa-na-wall-street-sie-skonczy-cd6/4881.

Dodatek do tychże wpisów z pełnym wyjaśnieniem zależności tutaj: http://www.danielkostecki.pl/2015/10/24/akcje-i-obligacje-a-krzywa-rentownosci/4984.

Jednak, aby nie komplikować wszystkiego i nie zawracać sobie głowy całą krzywą rentowności można wszystko uprościć do różnicy w oprocentowaniu 10-letnich i 2-letnich obligacji USA. Powstanie wtedy spread (różnica 10y-2y).

Spread ten, spadając do zera lub niżej (krótkoterminowe rentowności równe lub wyższe od długoterminowych), wskazywał w dwóch ostatnich przypadkach nadejście wieloletniej bessy w USA:

Obecnie różnica jest jeszcze daleka od zera i nawet w przypadku zmniejszania się spreadu indeks S&P500 systematycznie rósł.

Podsumowując: historia pokazuje, że nie sam ruch w stronę „0” spowalnia wzrosty, a dopiero utrzymywanie się spreadu przy „0” lub niżej budzi niepokój i zniechęca kupujących.

Do tego nam jeszcze daleko…

Gdzie można obserwować spread US 10y-2y?
Tygodniowy wykres różnicy w oprocentowaniu 10-letnich i 2-letnich obligacji USA.

Tygodniowy wykres różnicy w oprocentowaniu 10-letnich i 2-letnich obligacji USA.

Np:. tutaj: https://ycharts.com/indicators/210_year_treasury_yield_spread.


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: