Funt nowym dolarem?

By magictraderBlog, Makro2 Komentarze • 13:20

Jak powszechnie wiadomo siła dolara, od strony rynkowej, wynika z wciąż rosnących oczekiwań odnośnie podwyżki stóp procentowych w USA.

Oczekiwania wpływają także na realne oprocentowanie amerykańskiej waluty poprzez chociażby wzrost stawek LIBOR dla USD (oprocentowanie depozytów i pożyczek na rynku międzybankowym).

Tu oczekiwania, o których tak wiele się mówiło, a obserwowało np. na podstawie kontraktów FRA

przełożyły się na fakty.

Gdzie jeszcze rynek spodziewa się wzrostu oprocentowania konkretnej waluty, a jeszcze nie przełożyło się to na jej realne oprocentowanie?

Otóż taką walutą jest funt brytyjski. Tutaj w długim terminie krzywa zbudowana na podstawie oczekiwań odnośnie przyszłych stóp procentowych jest wzrostowa. Jednak na jej krótkim końcu widzimy, że jest jeszcze odwrócona, co funtowi nie sprzyja:

Czy gospodarka, której PKB rośnie 2,3%, inflacja bez cen żywności i energii 1,1%, średnie tygodniowe zarobki 3%, produkcja przemysłowa 1,7%, sprzedaż detaliczna 3%, a stopa bezrobocia wynosi 5,3% potrzebuje aż tak niskich stóp procentowych?

Być może, gdy krótszy koniec przybierze kształt tradycyjnej krzywej rentowności, to funt brytyjski stanie się bardziej pożądany przez inwestorów…

Natomiast więcej odnośnie USD pojawi się bliżej decyzji FED, a już jutro o NZD i decyzji RBNZ w sprawie stóp procentowych.


Powrót

2 Komentarze

 1. Marek 08-12-2015 22:14

  Kto wie czy nie zobaczymy jeszcze kilku podwyżek stóp przez FED w 2016 roku… I dolar poszybuje jeszcze wyżej.

 2. magictrader 09-12-2015 15:13

  Zgadza się. Teraz kluczowe jest tempo i skala podwyżek. Zakładane są 3-4 w przyszłym roku. Kwestia najnowszych projekcji FED.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

 • O stronie

  Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

  • Translate to: