Jak powszechnie wiadomo siła dolara, od strony rynkowej, wynika z wciąż rosnących oczekiwań odnośnie podwyżki stóp procentowych w USA.
Oczekiwania wpływają także na realne oprocentowanie amerykańskiej waluty poprzez chociażby wzrost stawek LIBOR dla USD (oprocentowanie depozytów i pożyczek na rynku międzybankowym).
Dynamika wzrostu LIBORu dla USD od dawna nie była tak duża pic.twitter.com/yVoJfcNq2D
— HFT Brokers (@HFT_Brokers) listopad 30, 2015
Tu oczekiwania, o których tak wiele się mówiło, a obserwowało np. na podstawie kontraktów FRA
FRA dla #USD coraz wyżej pic.twitter.com/q9l7VwHird
— HFT Brokers (@HFT_Brokers) grudzień 4, 2015
przełożyły się na fakty.
Gdzie jeszcze rynek spodziewa się wzrostu oprocentowania konkretnej waluty, a jeszcze nie przełożyło się to na jej realne oprocentowanie?
Otóż taką walutą jest funt brytyjski. Tutaj w długim terminie krzywa zbudowana na podstawie oczekiwań odnośnie przyszłych stóp procentowych jest wzrostowa. Jednak na jej krótkim końcu widzimy, że jest jeszcze odwrócona, co funtowi nie sprzyja:
Krótki koniec krzywej OIS dla #GBP coraz bardziej odwrócony pic.twitter.com/LVMl8PdfP6
— HFT Brokers (@HFT_Brokers) grudzień 2, 2015
Czy gospodarka, której PKB rośnie 2,3%, inflacja bez cen żywności i energii 1,1%, średnie tygodniowe zarobki 3%, produkcja przemysłowa 1,7%, sprzedaż detaliczna 3%, a stopa bezrobocia wynosi 5,3% potrzebuje aż tak niskich stóp procentowych?
wybrane dane z brytyjskiej gospodarki pic.twitter.com/R3TD0BvqFZ
— HFT Brokers (@HFT_Brokers) grudzień 8, 2015
Być może, gdy krótszy koniec przybierze kształt tradycyjnej krzywej rentowności, to funt brytyjski stanie się bardziej pożądany przez inwestorów…
Natomiast więcej odnośnie USD pojawi się bliżej decyzji FED, a już jutro o NZD i decyzji RBNZ w sprawie stóp procentowych.
Kto wie czy nie zobaczymy jeszcze kilku podwyżek stóp przez FED w 2016 roku… I dolar poszybuje jeszcze wyżej.
Zgadza się. Teraz kluczowe jest tempo i skala podwyżek. Zakładane są 3-4 w przyszłym roku. Kwestia najnowszych projekcji FED.