FED – oczekiwania będą najważniejsze

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 12:49

Oczekiwania i prognozy FED odnośnie dalszej ścieżki dla stóp procentowych w przyszłości powinny być kluczowe.

Obecna podwyżka jest już prawie cała w cenach, a więc nie będzie aż tak kluczowa dla rynku, jak określenie liczby podwyżek chociażby w przyszłym roku.

Według wrześniowej mediany FED określił, że w 2016 roku mogą nastąpić jeszcze cztery podwyżki (do górnego przedziału 1,5%). Natomiast przyglądając się ostatniej tendencji Rezerwa Federalna z każdą kolejną prognozą obniżała swoje oczekiwania:

 

Dla 2016 roku FED od marca do września obniżył swoją prognozę (biorąc pod uwagę górne ograniczenie) z 2% do 1,5%. Co przy podwyżce w grudniu do 0,5% oznacza, że w przyszłym roku powinny nastąpić jeszcze 4 podwyżki (przy podwyżkach o 25 p.b.). Rynek natomiast wycenia obecnie jedynie 2 podwyżki w 2016 roku.

Mediana oczekiwań członków FOMC a wycena z Fed Funds Futures dla efektywnego poziomu stopy procentowej funduszy federalnych w USA.

Wnioski: jeżeli FOMC utrzyma swoje stanowisko i prognozy dla tempa wzrostu stóp procentowych w przyszłości, to rynek będzie musiał zacząć brać to na poważnie i wyceniać nie 2, a 4 podwyżki w przyszłym roku, a to z kolei powinno przekładać się m.in. na wzrost wartości USD, wzrost rentowności obligacji USA, większe cofnięcie na giełdzie oraz szybszy odpływ kapitału z rynków wschodzących.

Z drugiej strony coraz to większe zaniżanie tempa dla podwyżki stóp może doprowadzić również do obniżenia rynkowych oczekiwań i pomimo podwyżki USD mógłby się osłabić. Prognozy będą kluczowe nie tylko w dzień publikacji, ale także w kolejnych tygodniach bądź miesiącach…

 


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: