Spadają oczekiwania odnośnie przyszłych podwyżek stóp w USA. Gdzie może być największe squeeze?

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 15:36

Tak niskiego poziomu oczekiwań odnośnie skali podwyżek stóp procentowych w terminie 12 miesięcy w Stanach Zjednoczonych nie obserwowaliśmy od października 2014 roku:

Jeszcze w grudniu rynek na podstawie FRA dla USD szacował, że FED podniesie stopy w 2016 roku co najmniej dwa razy. Obecnie nawet dwie podwyżki nie są przez rynek zakładane. Dodatkowo spread FRA spada 9 dzień z rzędu.

Wszystkiemu przede wszystkim winne są Chiny i ropa naftowa. Spowolnienie w Chinach to spowolnienie wzrostu na całym świecie, a spadające ceny ropy naftowej, to niska inflacja. Jedno i drugie nie daje argumentów za podwyżkami, co wyceniają inwestorzy.

Gdyby FED rozczarował i zaczął wycofywać się ze wcześniejszych założeń odnośnie tempa podwyżek w tym roku (a w grudniu zakładał cztery podwyżki), to mogłoby dojść do tzw. short squeeze na dolarze. Wobec zatem których walut, czysto hipotetycznie, mógłby USD tracić najwięcej?

Wydaje się, że do tych, które aktualnie są najbardziej względem dolara sprzedawane. Można się tego dowiedzieć (przynajmniej w jakimś stopniu), spoglądając na walutowe kontrakty terminowe notowane na CME oraz na raport CFTC, z którego to można wyliczyć pozycje długie netto dla danych walut.

Jak wynika z powyższego zestawienia obecnie największą przewagę pozycji krótkich nad długimi obserwujemy na rynku EURUSD (aż 161 tys. więcej shortów niż longów).

Drugą walutą, która jest najbardziej sprzedawana względem USD jest dolar kanadyjski. Tutaj liczba pozycji krótkich przewyższa o 60130 liczbę pozycji długich.

Trzeci w kolejności jest brytyjski funt: 30496 więcej shortów niż longów.

Gdyby zatem miało dojść do wyprzedaży dolara, np. ze względu na cofnięcie w oczekiwaniach odnośnie tempa podwyżek, to teoretycznie EUR, CAD i GBP mogłyby zyskiwać najwięcej dzięki bardzo szybkiej redukcji pozycji i bardzo dużej aktualnej ekspozycji.


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: