Tempo podwyżek stóp w USA zależy od…

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 19:03

ceny ropy naftowej – tak przynajmniej wynika z obecnych korelacji rynkowych.

Poniższy wykres przedstawia zestawienie notowań baryłki ropy typu WTI z 5-letnim swapem inflacyjnym.

5-letni swap inflacyjny to rynkowa miara długoterminowych oczekiwań inflacyjnych, na którą również FED zwraca uwagę, a oznacza nic innego jak średnią 5-letnią inflację za 5 lat.

źródło: Bloomberg

Biała linia – ropa, pomarańczowa linia – 5l swap inflacyjny. Źródło: Bloomberg

Powyższa korelacja jest znacząca.

Teraz sprawdźmy z czym koreluje 5-letni swap inflacyjny.

W ostatnim czasie jest on mocno skorelowany z oczekiwaniami odnośnie przyszłych stóp procentowych w USA. Oczekiwania te, na poniższym wykresie, zostały zmierzone przy pomocy różnicy kontraktu FRA 12×15 USD (kontrakt na 3-miesięczny Libor USD za 12 miesięcy) od obecnego 3-miesięcznego Liboru dla USD.

W uproszczeniu spread (różnica) FRA12x15 USD – 3m Libor USD, to jedna z rynkowych miar oczekiwań co do przyszłych stóp procentowych w USA (w tym przypadku w terminie 1 roku).

Jeśli zestawimy oczekiwania inflacyjne z oczekiwaniami odnośnie stóp procentowych, to również zobaczymy silną korelację:

źródło: Bloomberg

Biała linia – ropa, pomarańczowa linia – oczekiwania odnośnie wzrostu oprocentowania 3m Liboru USD w terminie roku. Źródło: Bloomberg

Podsumowując – wniosek jest taki: cena ropy wpływa na oczekiwania inflacyjne – oczekiwania inflacyjne wpływają na oczekiwania odnośnie przyszłych stóp w USA.

Zatem od czego zależy cena ropy, która pośrednio wpływa na tempo podwyżek stóp w USA?

Od rozgrywek politycznych pomiędzy OPEC, a pozostałymi producentami, którzy na wyniszczenie walczą o udział w rynku i chcący czy niechcący kontrolują działania FED, a przynajmniej uczestników rynku stopy procentowej.


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: