Jeszcze przed decyzją Banku Japonii na dzień 19 kwietnia spekulanci posiadali aż o 71 870 kontraktów pozwalających zarobić na wzroście wartości jena więcej od kontraktów dających zarabiać na jego spadku „tzw. pozycje długie netto – net long” – wynika z danych CFTC.
To czy decyzja #BoJ doprowadziła do redukcji rekordowej ilości pozycji długich w #JPY dowiemy się 6 maja pic.twitter.com/garVcwYAx2
— HFT Brokers (@HFT_Brokers) 28 kwietnia 2016
Pozycje te były budowane już od grudnia 2015 roku i rosły systematycznie do drugiej połowy kwietnia 2016 roku. Inwestorzy tym samym mogli wyczekiwać na dogodną okazję do rozpoczęcia procesu realizacji zysków, który przy tak gigantycznych pozycjach nie jest prostym do zrealizowania bez istotnego wpływu na kurs walutowy (szybkie zamykanie pozycji mogłoby doprowadzić do gwałtownej zmiany ceny, która uszczupliłaby zyski).
Stąd też potrzebne jest wydarzenie, które wzmoże popyt na dany instrument (w tym przypadku na jena), aby ci, którzy kupili wcześniej po lepszym kursie, mogli rozpocząć sprzedaż tym, co chcą kupić teraz.
Tym wydarzeniem była niewątpliwie decyzja Banku Japonii z dnia 28 kwietnia, gdzie część rynku zakładała, że BoJ poluzuje politykę monetarną. Tak się jednak nie stało, co doprowadziło do fali umocnienia jena z okolic 112,00 do rejonu 105,50.
W terminologii wolumenowej nazywa się to selling climax, gdzie na rynek trafia ponadprzeciętna podaż (w tym przypadku podaż dolara i popyt na jena), która jest hamowana przez realizację zysków tych, którzy na rynku byli już wcześniej.
#CFTC: fundusze lewarowane wykorzystały decyzję BoJ i umacniającego się wtedy #JPY do realizacji zysków pic.twitter.com/kBbTJkwPjF
— HFT Brokers (@HFT_Brokers) 9 maja 2016
Jak pokazują dane zebrane przez CFTC w tygodniu zakończonym 3 maja instytucje niekomercyjne (w tym fundusze hedgingowe) wykorzystały decyzję Banku Japonii do zamykania pozycji długich, a pozycje net long spadły z 71 870 kontraktów do 61 521.
Wczytując się w raport COT jeszcze głębiej widzimy, że tylko fundusze lewarowane, które przed decyzją BoJ posiadały 81 734 jenowych kontraktów „na długo” oraz 35 361 „na krótko” po decyzji Banku Japonii zmieniły swój stan posiadania do 63 441 „na długo” oraz 33 832 „na krótko”, co oznacza realizację zysków z pozycji długich w jenie przez największych spekulantów w momencie, gdy cały świat zaczął rozpisywać się o tym, że jena należy teraz kupować…
Z drugiej strony, oczekiwana hossa ma być napędzana chyba euro-carry trade a nie jak poprzednio w latach 2012-2014/15 -jen carry trade. Więc liczymy na to że jen może umacniać się wraz z hossą . Jeśli miałaby być już bessa- to tym bardziej jen może się nadal umacniać. Oczywiście to wizja długoterminowa kilkuletnia.
Hej, bardzo fajny blog
Sam zaczynam zabawe z forex i teksty tutaj zawarte są bardzo przydatne.
Tak trzymaj