GBP i rynek pieniężny – powtórka z EUR z 2014?

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 11:36

W 2014, w nagranym materiale wideo, przedstawiłem skutki i przyczyny zmian na rynku pieniężnym (oprocentowanie stawek Libor), które to wpływały na zachowanie pary EURUSD.

Wbrew wtedy powszechnie panującej opinii o tym, że EUR powinno tanieć wobec USD, te stale drożało ze względu na to, że bardziej na rynku opłacało się utrzymywać depozyty w EUR niż w USD.

Dopiero zmiana na rynku pieniężnym i spadek stawek dla EUR poniżej stawek dla USD doprowadziło do istotnej wyprzedaży na parze EURUSD.

Obecnie sytuacja jest podobna, tylko że dla funta. Spoglądając ponownie na spready między stawkami dla USD oraz dla GBP widzimy, że GBP na depozytach opłaca się trzymać tylko w tym najkrótszym terminie O/N (overnight).

Wszystkie pozostałe standardowe stawki Libor już od grudnia 2015 roku są wyższe dla USD niż dla GBP, a ostatnio dołączyło do nich oprocentowania na okres miesiąca:

Jeśli historia miałaby się powtórzyć, to z tego punktu widzenia już wkrótce nie będzie się opłacać utrzymywanie funta nawet najkrótszych depozytach w relacji do USD, co nie powinno wspierać GBP i może być kolejnym argumentem za wyprzedażą na GBPUSD.


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: