USDPLN – 4zł przekroczone

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 20:18

Rozbieżność w oczekiwaniach odnośnie polityki Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego jest powszechnie znana.

FED może podnosić oprocentowania dolara, a EBC może je obniżać. Z tego też powodu od wielu miesięcy mówi się o tym, że ze względu na rozbieżność w polityce monetarnej euro traci wobec dolara.

Podobna historia ma miejsce względem złotego. Dolar umacnia się do złotego z tego samego powodu co do euro. Natomiast złoty traci do USD z tego samego względu co euro. Czyli m.in. z oczekiwań na luzowanie polityki monetarnej przez nową Radę Polityki Pieniężnej o czym więcej tutaj – http://www.danielkostecki.pl/2015/11/04/dzis-decyzja-rpp-jakie-maja-nadejsc-zmiany-i-co-to-moze-oznaczac-dla-pln/5090.

W efekcie dopóki oczekiwania te nie ulegną zmianie trend jest szczególnie niekorzystny dla złotego zwłaszcza w relacji do dolara oraz funta, natomiast mniej pesymistycznie wygląda to w relacji do euro i franka, a to ze względu na wspomniane oczekiwane luzowanie polityki pieniężnej przez tamtejsze banki centralne.

To, że obecnie notowania USDPLN zależą od rynkowego oprocentowania walut dobrze obrazuje wykres porównujący kurs ze spreadem rentowności 2-letnich obligacji USA i Polski:

Interwał tygodniowy różnicy w oprocentowaniu 2-letnich obligacji USA i Polski a notowania USDPLN.


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: