Potężna awersja do ryzyka – wojna o udział w rynku surowców zbiera żniwa

By magictraderBlog, Makro1 Komentarz • 20:52

Podczas dzisiejszej sesji nie trudno było zauważyć typowe kryzysowe zachowanie inwestorów.

Bezpieczne aktywa zyskiwały, a ryzykowne traciły na wartości. Do łask powróciło ostatnio także złoto, które zachowuje korelację z amerykańskimi obligacjami (w tym przypadku 10-cio letnimi).

Wykres dzienny złota oraz kontraktu na amerykańskie obligacje 10-cio letnie.

Wykres dzienny złota oraz kontraktu na amerykańskie obligacje 10-cio letnie.

Jeśli złoto jest tak mocno skupowane, obligacje drożeją, drożeje frank i jen, a tracą akcje, to musi być źle. I zaiste tak jest.

Minął zaledwie tydzień w nowym miesiącu, a wzrost wartości 5-letniego CDS na Deutsche Bank jest już większy niż występująca zwyżka w styczniu. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się o kondycję i przetrwanie największego niemieckiego banku.

Dodatkowo dziś runęły akcje drugiego największego producenta gazu w USA, a obligacje zapadających w przyszłym roku są bezwartościowe (ich rentowność przekroczyła 100 proc.). Spółka ma ponad 10 mld USD długu, który jest ciężko obsługiwać w momencie, gdy cena gazu naturalnego sięgnęła 14-sto letnich minimów.


Dodatkowo wypłaszcza się krzywa amerykańskich obligacji skarbowych, co jest oznaką obaw inwestorów o niski wzrost inflacji oraz niskie tempo wzrostu gospodarczego:


Przy niskich cenach surowców energetycznych kolejne spółki mogą mieć problemy, a wtedy wojna o udział w rynku pomiędzy mocarstwami (USA, Rosja) i OPEC przełoży się na realną gospodarkę i tańsze paliwo na stacji nie wynagrodzi utraty zatrudnienia.


Powrót

Komentarz

  1. tomasz 08-02-2016 22:25

    A jaki to może mieć wpływ na eurusd?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: