Rynek obligacji a EURUSD oraz DXY i CFTC

By magictraderBlog, MakroSkomentuj • 18:04

Rynek stopy procentowej oraz rynek obligacji pokazuje, że podobnie jak w grudniu 2015, tak i teraz oczekuje się konkretnych działań ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

Według agencji Bloomberg 100 proc. ankietowanych ekonomistów spodziewa się cięcia stopy depozytowej 0 -0,1 pkt. proc. do -0,4 proc. z obecnego poziomu -0,3 proc.

73 proc. spodziewa się zwiększenia kwoty miesięcznych zakupów w ramach QE. Mediana oczekiwań to 75 mld euro miesięcznie z obecnych 60 mld.

Z kolei 36 proc. ankietowanych zakłada wydłużenie QE w czasie dalej niż do końca 1Q 2017, a większość z nich spodziewa się, że program będzie trwać do 4Q 2017 lub dłużej.

Natomiast 72 proc. oczekuje braku dalszych zmian w QE po marcowym posiedzeniu wobec 60 proc., którzy nie oczekują dalszego cięcia stopy depozytowej.

Tak duże oczekiwania co do luzowania w strefie euro w połączeniu z ostatnim odbiciem w oczekiwaniach odnośnie podwyżek w USA powoduje powiększenie dywergencji np. na rynku obligacji.

I tak też różnica w oprocentowaniu 2-letnich obligacji Niemiec oraz 2-letnich obligacji USA spadła do najniższego poziomu od 2006 roku, co także tworzy rozbieżność z kursem EURUSD.

Niemniej jednak jeszcze ciekawiej wygląda sytuacja na kontrakcie na indeks dolara. Otóż z kolejnych danych CFTC wynika, że inwestorzy niekomercyjni posiadają najmniej pozycji długich netto od sierpnia 2014 roku:

Może to oznaczać, że nie wierzą oni w dalszą aprecjację USD, domykając regularnie długie pozycje w dolarze. Niemniej jednak jest to wciąż proces realizacji zysków, a nie zwrot, ponieważ nie przybywa pozycji krótkich. Te stabilizują się w przedziale 10 do 20 tys.


Powrót

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

  • O stronie

    Blog prowadzony bez przerwy od 2009 roku. Opisuje sytuację na rynku walutowym (forex) pod kątem Teorii Fal Elliotta oraz autorskiego podejścia do stref popytu i podaży. Wizytówka Daniela Kosteckiego - analityka rynków finansowych.

    • Translate to: